top of page

                                                             З досвіду роботи
Тема досвіду: Проектні технології на уроці англійської мови.
Ідея досвіду: проектна робота – одна з найбільш цікавих методик, які може використовувати вчитель. Вона дозволяє:
•  ефективно реалізувати комунікативний підхід у навчальному процесі з іноземної мови, а саме: вивчення мови через особисту діяльність учня, оволодіння мовою у процесі спілкування;
•  забезпечити активну практику для кожного учня групи з метою формування в учнів необхідних вмінь і навичок мовленнєвої діяльності, а також лінгвістичну компетенцію на рівні, визначеному програмою;
•  знайомити учнів із краєзнавчою тематикою і шукати способи їх включення в активний діалог культур, щоб вони сприймали мову як засіб між культурної взаємодії.
Актуальність досвіду: навчальний проект — це спільна навчально-пізнавальна, дослідницька, творча або ігрова діяльність учнів, які мають спільну мету, застосовують однакові засоби і методи діяльності, спрямовані на досягнення спільного реального результату, потрібного для розв’язання вагомої проблеми. У процесі проектної діяльності учні набувають такі вміння:
• планувати свою роботу, попередньо передбачаючи можливі результати;
•  використовувати різноманітні джерела інформації;
•  самостійно збирати матеріал;
•  аналізувати і зіставляти факти, аргументувати свою думку;
•  приймати рішення;
• установлювати соціальні контакти (розподіляти обов’язки, взаємодіяти один з одним);
• створювати ”кінцевий продукт” – матеріальні носії проектної діяльності;
•  представляти створене перед аудиторією, оцінювати себе та інших.
 
Алгоритм діяльності (досвід роботи)
Основна ідея

Хтось з мудрих сказав: «Якщо не хочеш працювати жодного дня – вибери професію, яка тобі до душі». Неможливо не погодитись з цим висловом, адже наша робота – це  те місце, де ми проводимо мало не половину життя.
Мені надзвичайно приємно усвідомлювати те, що робота вчителя англійської мови стала для мене не лише місцем заробітку, а й своєрідним захопленням, справою душі. Щоб зрозуміти це, мені вистачило шість років  – саме стільки я працюю за цією спеціальністю у Бережанській загальноосвітній школі І-ІІ ступенів, де викладаю англійську мову в 1-9 класах.
Сьогодні перед учителем англійської мови постає нелегке питання: як зробити, щоб урок був цікавим для учнів, щоб розкрив їх творчий потенціал особистості, поставив її в ситуацію самостійного пошуку, сприяв розширенню кругозору, забезпечив використання знань з інших предметів на практиці. Цього можна досягти лише за умови, якщо вчитель знаходить такі шляхи найефективнішого досягнення мети навчання прийоми оптимізації навчального процесу, змінивши сам підхід до здобуття знань з англійської мови. 
      В своїй педагогічній практиці я використовую різні методи, але перевагу віддаю проектній технології. Проектна технологія передбачає:   
- По-перше, тісний зв’язок навчання та виховання з життям,   вміння спілкуватися, працювати в команді.      
- По-друге, розвиває у дітей дослідницькі та творчі здібності, вміння планувати свою роботу та презентувати її.
- По-третє, навчає дітей вчитися із задоволенням. 
Отже, проект – це реалістичний задум про бажане майбутнє, вказує, що і як потрібно зробити для його втілення в життя.
Технологія реалізації ідеї
Проект – є блискучим прикладом експериментального навчання. Мовні зразки та мовленнєві функції, що презентуються та відпрацьовуються під час роботи над проектом, знаходяться у тісному взаємозв’язку із поставленим кінцевим завданням. Діти використовують саме такий мовний матеріал, що є необхідним для успішного завершення проектної діяльності. Робота над проектом допомагає учням невимушеним способом інтегровано  оволодівати навичками мовної, мовленнєвої та соціокультурної компетенцій, використовуючи мову швидше як засіб для досягнення успіху, ніж матеріал, свідомо необхідний для засвоєння.
Успішний досвід проектної діяльності позитивно впливає також і на розвиток загально навчальних компетенцій учнів, можливість з часом  продовжити навчання самостійно, без допомоги вчителя. Проектна діяльність допомагає дітям вчитись приймати рішення та відчувати відповідальність за виконану роботу. Завдяки проектуванню учні починають розвивати навички дослідницької та аналітичної діяльності, необхідних їм для підвищення якості знань та навчальних досягнень з інших програмових дисциплін середньої загальноосвітньої та вищої школи.
Я застосовую метод проектів в класах, де навчаються учні з різним рівнем підготовки, різними здібностями, потребами та інтересами. Під час групової роботи над проектом, часто з’являються можливості для різних дітей зробити власний, відмінний від інших внесок в загальний проект, залежно від своїх здібностей. Головне, щоб внесок кожного було об’єктивно оцінено, в такому разі діти відчувають впевненість у власних силах і знаннях та отримують позитивну мотивацію продовжувати роботу далі.
Якщо я вирішую використати при вивченні якогось розділу чи питання програми метод проектів, в першу чергу я починаю свою роботу з продумання та розробки чіткого плану, визначення навчальних завдань, розрахувань, яку допомогу можна надати учням, не пропонуючи готових рішень. 
У курсі іноземної мови я намагаюсь використовувати елементи проектної методики практично до будь-якої теми, оскільки вибір тематики здійснюється з урахуванням її практичної значимості для учня. Головне – це сформулювати проблему, над якою учні будуть працювати під час роботи над темою.
Кінцевий результат (продукт) проекту надзвичайно важливий і має бути добре спланованим. Однак, не можна недооцінювати і сам процес підготовки. Краще отримати невеликий за об’ємом, але високоякісний кінцевий матеріал, ніж невдалий за презентацією та якістю безлад. Набагато важливіше показати  роботу дітей, для успішної презентації якої потрібно виділити достатньо часу для підготовки. 
Кінцевий результат проекту, як індивідуального, так і групового, може бути надзвичайно різноманітним за виглядом та формою презентації в залежності від типу проекту за характером домінуючого виду діяльності (дослідницькі, творчі, рольово-ігрові, інформаційні, практико-орієнтувальні). Це можуть бути альбомні (пошукові чи творчі) проекти: постери, плакати, малюнки, карти, таблиці, фото колажі тощо; інформаційні: газетні статті, репортажі, анкети, туристичні проспекти, рекламні буклети, телеанонси тощо; рольово-ігрові: інтерв’ю, рольові ігри, драматизації і т.д.; творчі: оповідання, віршування, листи, описи, нариси, вітальні листівки тощо; науково-дослідницькі (для учнів старших класів): доповідь, реферат, наукова стаття, монографія і т.д. 
Головне – відчуття учнями успішної реалізації виконаної роботи, позитивна мотивація активної пізнавальної та дослідницької діяльності, вдосконалення навчальних вмінь та навичок, творчий саморозвиток особистості.
Форми, методи, прийоми, засоби
У своїй діяльності використовую різноманітні традиційні та інноваційні форми, методи, прийоми та засоби  виховної діяльності - головне, щоб вони давали бажаний результат. Серед них: 
- такі форми роботи: колективну, індивідуальну, роботу в парах,  групову діяльність учнів. 
- методи:    інформаційно- пошукові, інтегровані, дослідницькі,інтерактивні, самостійна практична робота.
- прийоми:  «Мозкова атака», «Асоціативний кущ», «Незакінчене речення», складання ребусів, казок, творів – мініатюр, використовую тестові завдання, ресурси ІКТ.
Проводжу різні види уроків: комбіновані, традиційні, нетрадиційні, наприклад: «Урок – подорож», «Урок - свято», «Урок – гра», «Урок - презентація»  та інші. 

Результат застосування
Результатом  проектної діяльності є приклади індивідуальних та групових проектних завдань, апробованих мною в різних класах:
5 клас.
1.    Тема: Пори року.
-    створити альбом про улюблену пору року (опис-розповідь, вірші, прислів’я, кросворди, загадки, ілюстрації);
2.    Тема: У місті. 
-    скласти оповідання про пригоди секретного агента (опис подій, інструкції до виконання секретних місій та орієнтування на місцевості, план міста, ілюстрації);
3.    Тема: Їжа.
-    рольова гра – В кафе (скласти меню, інсценізувати вечір в кафе);
6    клас.
1.Тема: Моя сім’я 
-    створити презентацію про сім’ю;
2. Тема: Подорож.
-    рольова гра – У туристичному агентстві (інформація про туристичний тур до іншої країни, умови проживання, транспортні послуги, культурна програма тощо);
-    розробити кросворд «Тур Україною», «Тур Великою Британією»
7 клас.
1. Тема: Міста. Столиці.
- створити туристичний буклет (інформація про визначні місця, історичні пам’ятки, транспорт, поради, де краще поїсти і провести вільний час, ілюстрації, фото колаж);
2.  Кіно. Театр. Музика.
-    створити проект проведення церемонії вручення “Оскара” (пропозиції щодо претендентів у різних номінаціях з  власними рекламними проспектами, круглий стіл-обговорення переможців в кожній номінації);
-    озвучення кадрів з улюблених фільмів;
8 клас.
Тема: Поети та письменники. Література.
-    індивідуальні проекти – реферати про життя та творчість британських та американських поетів та письменників;
-    створити виставку-галерею відомих літературних діячів англомовних країн (коротке портфоліо-біографія, портрети, крилаті вислови, цитати з творів тощо);
-    підготувати до Літературного Вернісажу драматизацію уривка з твору відомого британського чи американського письменника;
9 клас.
1. Тема: Україна. 
-    створити туристичний буклет рідного міста (інформація про історію міста, визначних людей, історичні та культурні пам’ятки, суспільно-економічну сферу, транспорт, послуги тощо, ілюстрації, карти);
-    очна екскурсія по місту в ролі гіда-перекладача;
2. Тема: Велика Британія. 
- заочна екскурсія по містам Великобританії та США (інформація про історію міста, історичні та культурні пам’ятки, суспільно-економічну сферу, транспорт, послуги тощо, ілюстрації);
Це дало моїм вихованцям бути призерами районних олімпіад, науково – дослідницьких робіт МАН, Всеукраїнського конкурсу з англійської мови «Гринвіч». 
 
 
Під час підготовки проекту важливою і відповідальною є роль вчителя. Тому, я: 
- Проводжу консультації і діалоги з учнями, 
- стимулюю розумову активність дітей, 
- підказую загальний напрям і головні орієнтири маршруту пошуків, 
- ініціюю цікаві починання, і творчу фантазію. 

 


                        Проектна методика в науково-дослідницькій роботі учнів
В старших класах я застосовую проектну методику в умовах позакласної організації творчої, пошукової та науково-дослідницької діяльності учнів при Малій академії наук. Така діяльність — це передусім завдання експериментального та дослідницького характеру, які виконують учні в рамках своїх тем. Дослідницькі проекти – це ґрунтовний аналіз наукових джерел, архівних матеріалів, спроби зробити висновки, які б нестандартно висвітлювали ту чи іншу проблему.
Досвід показує, що така робота сприяє мотивації до саморозвитку, вдосконаленню творчого та інтелектуального потенціалу учнів, самореалізації особистості всіх учасників освітнього процесу, заохочує до проектної діяльності, до участі в заходах (міжпредметних проектах, інтелектуальних конкурсах, науково-практичних конференціях, наукових читаннях тощо) МАН та інших наукових установ і організацій, формує відповідні загально навчальні  компетенції.
До етапів написання науково-дослідницького проекту слід віднести такі, як:
1. Передпроектний (підготовчий):
• визначення термінів написання;
• визначення етапів і видів зворотного зв'язку;
• попередній аналіз наявної інформації та матеріалів;
2. Визначення теми проекту:
• обгрунтування і заохочення учнів до вибору певної     тематики;
 • опрацювання режиму та правил спільної роботи в групах;
 • визначення особливостей кожного з етапів написання    проекту;
 • розподіл обов'язків
3. Створення плану майбутнього проекту:
        • коригування та остаточне визначення етапів написання;
        • обговорення первинного плану проекту;
4. Дослідження за обраною темою:
• збір інформації;
• обробка та аналіз даних;
5. Доповідь перед класом щодо попередніх результатів дослідження:
 • групові доповіді; 
  • обговорення поданих доповідей; 
  • підбиття підсумків
6. Написання проекту:
        • узгодження формату проекту з планом;
           • остаточне закінчення роботи над проектом;
           • перечитування проекту і редагування
7. Презентація проекту:
- презентація проекту перед класом;
- обговорення та оцінювання
Приклади тематики науково-дослідницьких та творчих проектів з іноземної мови, створених учнями старших класів під моїм керівництвом в рамках діяльності Малої академії наук:
- „ Переклад як невід’ємна частина вивчення англійської мови ”;
-    «Скорочення в сучасній англійській мові».
Як бачимо, метод проектів є одним із ефективних методів не тільки набуття та закріплення знань учнями, а й  залучення їх до пошукової та науково-дослідницької роботи, так як він передбачає самостійність учнів у постановці проблеми, розробці детального плану її дослідження та визначенні і досягненні практичного результату певного типу, а саме виконанні індивідуальних та групових проектів.
Проектні технології потребують змін всього життя класу, а також багато часу для підготовки як учнів, так і педагога.
Починати впроваджувати проектні технології потрібно поступово, адже до них треба звикнути.
Використання педагогічних інновацій – не самоціль. Це лише засіб досягнення навчальної мети.
Кожен учитель – творець власної технології. 

 

bottom of page