top of page

Cім’я -  родина -  рід – народ

Мета: виховувати глибокі почуття любові до батьків, шанобливе став­лення до батька, матері, бабусь і дідусів, гордість за їхні «золоті руки», ба­жання берегти сім'ю як часточку великої родини — українського народу; виховувати любов до Батьківщини; зміцнювати почуття обов'язку, усвідомлення себе часткою свого народу й особистої причетності до всього, чим живе народ .

Обладнання: пісні,прислів"я

Хід заняття

1.   Звучить пісня « Моя сім’я» у виконанні В. Семчук та О.Ліванцова.

І к. Як описати щастя дитини

      Що з неї може зробити людину

      Коли поруч мама, підтримує тато

      Для щастя дитині не треба багато

Пр: То моя сім’я найрідніша до серця

       І объ’єднує нас нитка , що не порветься

       Тато, мамо і я

       Запланована Богом сім’я!

ІІ к. Обійми тата, цілунок мами

        Те що творить майбутнє Держави

        Ми українці – велика родина

        Давайте не втратимо цінність єдину

Пр.

ІІІ к. Нехай сім’я не перестане ніколи

         Бо для кожного з нас це безцінна школа

         Нехай розлучень зовсім не буде

         Бо з сім’ї виростають відповідні люди

ІV к. Нехай сльози дітей будуть тільки від щастя

         Бо в міцній сім’ї у житті все вдасться

         Коли поруч рідні, буде легше дорога

         Бо сім’я перш за все, це є задум Бога!

 2.   Викладач: Добрий день шановна родино! Я не помиляюсь, бо думаю, що сьогоднішня наша година єднає нас у велику родину.

Серед усіх геніальних винаходів людства одне з провідних місць займає сім´я, родина. В народі кажуть: «Без сім´ї немає щастя на землі».

Я не випадково почала нашу годину з цієї пісні, і , якщо ви слухали  її уважно, то мабуть звернули увагу на такі слова:

  3.  Нехай сім’я не перестане ніколи

         Бо для кожного з нас це безцінна школа

         Нехай розлучень зовсім не буде

         Бо з сім’ї виростають відповідні люди

( Чи не могли б ви прокоментувати ці слова)

  4.    Нехай сльози дітей будуть тільки від щастя

         Бо в міцній сім’ї у житті все вдасться

         Коли поруч рідні, буде легше дорога

         Бо сім’я перш за все, це є задум Бога!

( А що ви думаєте з цього приводу? )

Учень 1 : сім'я – це мати, батько, діти. Сім´я — святиня людського духу, благородних людських почуттів: Любові, Вірності, Надії. Це хранителька національних звичаїв і традицій, пам´ять предків, плекальниця найвищої цінності людства — дітей, майбутнього народу.

Учениця 1: родина – це мати, батько, діти, дідусь, бабуся. Людина є смертною, але рід, родина, народ — безсмертний. Як маленькі струмочки, вливаючись у більші, творять потічки, потоки, а ті – річки, а ріки – море, так і ми творимо сім’ї. родини, рід, а з родів складається велике, святе і рідне всім родам – народ.

Викладач : Отже, родина — джерело продовження роду. Сильна родина, рід, сім´я — міцна буде наша ненька Україна. Тож, мабуть, це зрозуміли, нарешті, всі. Тому потрібно не забувати про родинні свята, звичаї, традиції, а відтворювати їх, бо нам зараз, як ніколи, не вистачає родинного спілкування, підтримки у тяжку хвилину, та й хвилини радості повинні нас єднати. Сьогодні — на нашій виховній годині ми поговоримо про родину, як джерело  продовження роду людського, будемо виховувати почуття любові й поваги до батьків, родини, гордості за свій народ, його історію, культуру, традиції.

Викладач:

Які слова заважають щастю родини? ( учні знаходять серед слів)

 Добробут                  пошана                   вірність

Затишок                   виховання              кохання

Порада                     байдужість             турбота

Сварки                      повага                    піклування

Допомога                 розуміння               зрада

5. Українська сім´я тримається на жінці-матері. Ким вона є для кожного з нас?

. Мати має найсильніший вплив на дітей, оберігає їх від нещасть і деморалізації, вносить в їх душу любов до Бога, до України. Тому ми вдячні своїм мамам. Ми завжди повинні низько схиляти голови перед їх мудрістю і добротою, ласкою і теплом.

6. Роль батька у сім´ї.

 Батько — це наша тверда рука, на яку можна сміливо опертись. Споконвіку батько вважався господарем сім'ї.  Роль чоловіка-батька визначається його відпові­дальністю. Батьків приклад, батьків наказ завжди служили законом для родини. Які ж традиції виховання, батьківського прикладу збереглись у вашій родині?

Які риси характеру виховує батько?

Учень 1 :  неквапливе й розважливе слово батька  завжди сприймалося всерйоз, змушувало глибоко замислюватися над життям, виховувало такі людські риси, як доброта, чесність і відповідальність. Батько вчив мене з дитинства, що чоловік повинен бути годувальником в сім'ї, опорою для жінки, дбайливим господарем.

Учень 2 : Справжній чоловік мусить бути відповідальним за себе, за свою сім´ю, роботу, свій народ. Батько — основний годувальник сім´ї. Він повинен навчати своїх дітей, а особ­ливо хлопців, різних ремесел. Адже як вихована дитина, що вона знає, вміє можна судити про її батьків. Якщо вдома злагода, повага між батьками, то й діти так бу­дуть ставитись до своїх майбутніх чоловіків чи жінок.

Викладач: Я дуже сподіваюсь, що ви, дівчата і хлопці, створите свої власні сім’ї на почуттях саме любові, довіри, поваги, чесністі та відповідальності. І тоді будете щасливі та багаті.

  7. У давнину було за обов´язок знати свій родовід від п´ятого чи сьомого коліна. За кожним членом роду стояли цікаві історії, реальні події. Люди повинні триматися свого родоводу, оберігати сімейні традиції, передавати їх у спадок своїм дітям. Пам´ять родоводу — це і пам´ять про дідуся чи бабусю, і їх портрет на стіні, і документи роду, листи. Це і пісні та обряди, це і наша мова, культура. Недарма говорять, що сім´я — це до­машня церква, на якій увесь світ стоїть.

Людське безсмертя з роду і до роду
Увись росте з коріння родоводу.
І тільки той, у кого серце чуле,
Хто знає, береже минуле
І вміє шанувать сучасне, -
Лиш той майбутнє
Вивершить прекрасне!

    8.  Викладач: - От бачите, які ми з вами багаті! Маємо рідних: найрідніших людей, рідну хату, рідну вулицю. рідне село. Все це і є наша з вами рідна земля - земля, на якій ми народились. Вона для нас найсвятіша, найкраща

 

 9. Викладач: Є в нас ще одне багатство! Може здогадуєтесь яке?

Пропоную вам переглянути коротесенький ролик.

(Країна починається з тебе(про відмову від рідної мови)

Чи можете це якось прокоментувати?

      Учень1: Отже, рідна мова - та, якою ми думаємо, -і яку чули змалку, якою говорять наші батьки, якою і ми сказали перше слово. Ця мова зрозуміла і рідна всім українцям так само, як польська - полякам, чеська - чехам. Бо кожен народ має свою рідну мову, і так само, як мама, мова в нас одна. Її не можна ні вибрати, ні купити, бо вона дається нам разом з народженням на все життя. І ще, діти, її, як і маму, не можна ніколи зрадити, проміняти на чужу.

(Звучить пісня про рідну мову)

10.  Викладач: Запрошую вас взяти участь у конкурсі знавців рідної мови.

Раунд №1.     «Народні перлини»

      Завдання раунду №1: Учитель називає першу частину прислів'я, а учасники конкурсу повинні назвати   другу частину.

  • Хто мови своєї цурається, хай сам себе … (стидається).

  • Птицю пізнати по пір'ю, а людину … (по мові).

  • Рідна мова - не полова: її за вітром … (не розвієш).

  • Від теплого слова і лід … (розмерзається).

  • Добрим словом мур проб'єш, а лихим і в двері … (не ввійдеш).

  • Слово до слова — зложиться … ( мова).

  • Як овечка: не мовить ні … (словечка).

  • Чоловік має два вуха, щоб багато слухав, а один язик, щоб менше … (говорив).

Раунд № 2 «Пісня – душа народу»

Викладач: Українські народні пісні століттями самовіддано плекали національну гідність, були алмазним осердям духу народного. У них виявляється багатство духовного життя українського народу, його талановитість, обдарованість, що є невід'ємною частиною культурної спадщини України.

 11.  Наступне завдання виявить знавців  української народної пісні.

  • Чого хотів милий, чорнобривий? (вареничків)

  • Де стоять два дубки? (на горі)

  • Хто в’ється за Галею? (Іванко)

  • Куди запрошувала дівчина хлопця в понеділок? (по барвінок)

  • Що робить ставок там, де колишуться віти? (спить)

  • Хто стояв під вишнею, під черешнею? (старий з молодою)

  • Що робили жінки на товчку, на базарі? (чоловіків продавали)

  • Що потрібно робити хлопцям, розпрігши коні? (лягати спочивати)

  • Чорні очка схожі на що? (на терен)

  • Куди не треба ходити Грицю? (на вечорниці).

Звучить пісня про Україну(це моя земля, це моя родина)

Викладач: - А тепер, я скажу вам найголовніше. Рідна земля, рідна мова. рідний народ - це найсвятіше, що є в кожного з нас. Людина, яка відцуралася своєї землі, мови, народу, - сирота; вона не знаходить собі місця у цілому світі. Це людина без роду, без батьківщини. То ж ростіть добрими, вмійте любити і берегти своє, найрідніше.

 

 

 

bottom of page